úterý 29. listopadu 2016

Rasismus na fotbale nebo HateFree fail?To vám bylo křiku, že na Bohemce jsou rasisti, když nechtěli na stadiónu osvětovou besídku s filmem... A to je vám najednou ticho, když o politický aktivismus ve sportu nestáli ani na Lužánkách... O co tady jde? 

Co se dělo? Noviny měly jasno: Bohemians zrušili promítání filmu o romských fotbalistech. Na žádost a hrozby naštvaných fanoušků. Těch normálních, žádných "ultras". Takže RASISMUS NA BOHEMCE!

Vážně? Zrovna na Bohemce? Akci pořádala neoblíbená státní agentura pro dohled nad čistotou myšlení HateFree Culture. Co když lidi hlavně nechtěli politicky zabarvenou agitaci ve sportovním prostoru? Jak řekl předseda Družstva fanoušků Bohemians, Luděk Provazník: "slíbili jsme si, že na Bohemce nebude žádná politika, žádný rasismus, žádné vlajky států, kde se zrovna válčí. Žádný Tibet, ukrajinská vlajka."

Tak jak?


*
"Pár lidí se mě včera ptalo, co že se to děje na Bohemce, když teď na poslední chvíli (a pod tlakem některých fanoušků) ruší slavnostní promítání filmu o Romech.
Inu, já jsem jenom obyčejnej kluk ze sektoru A5, nemám s tím vůbec nic společnýho, ale neřekl bych, že u nás přibylo rasistickejch polomozků; těch vždycky bylo a je pár desítek, zhruba procento. Romové devětadevadesáti procentům bohemáků nevaděj a romskej film by v Ďolíčku nikoho svéprávnýho nepobuřoval.
Jak jsem ale v neděli po zápase pochopil, spoustu takzvanejch normálů vytočilo, že je ten film velmi výrazně spojenej s projektem HateFree Culture. Tohle znechutilo i část fanoušků, kteří mají k Romům vyloženě pozitivní vztah - ale HateFree prostě nevydejchávaj.
Na nedělním zápase byl ministr Jirka Dienstbier, určitě si to vyslechl taky, má tedy o čem přemýšlet. Pověst HateFree Culture je příšerná."   FB, Tomáš Poláček


Lidé velmi dobře vnímají tu ideologickou zákeřnost, která je za rádoby čistou maskou "HateFree" ve skutečnosti ukryta. Když ale odmítají, aby se tahle manipulativní organizace infiltrovala i do jejich prostoru, okamžitě byli označeni za rasisty... 

HFC totiž není jen další "neziskovka", ale přímo státem zřízená organizace, která velkou část svého úsilí absurdně věnuje vytváření obrazu nepřítele ve společnosti a nálepkování a vylučování lidí s odlišnými názory... přesně stejnému nálepkování, proti jakému má "bojovat". Čímž se dostáváme někam před rok 1989...V Brně to proběhlo úplně stejně


Brněnský exhibicionista dočasně okupující radnici (čti: Matěj Hollan) oznámil, že se tedy bude angažovaně promítat na stadionu v Lužánkách. Jen to nájemci stadiónu velkopansky "opomněl" oznámit, natož se ho zeptat. A to je vám najednou ticho, když lužánecký stadion Hollana s jeho velkopanskými manýry vypakoval a promítání nepovolil...

Nakonec se promítalo hned vedle, na kluzišti... a sešlo se celých 44 lidí! Přišli organizátoři a aktivisté s potřebou demonstrovat svůj postoj, Brňanům ani brněnským hooligans akce nějak nestála za pozornost. Úplně stejný přístup fanoušků jako na Bohemce.

Rasismus? Spíš problém s politruky...


Jasně, z toho plyne, že kdo chodí na fotbal, je rasista, v Praze i v Brně. A je potřeba nalít další milióny do grantů na převýchovu občanů... A nebo taky ne a za bojkotem akce je odpor k novodobým svazákům a politrukům. Jejich grantovému byznysu. Jejich pohrdání občany a necitlivým manipulacím s veřejností. Jak to říct - prostě tady to už "politici" totálně přepálili.

Fotbalové komunity jsou široká společenstva sdružující stovky naprosto různých lidí a fungující podle vlastních nepsaných pravidel. Zásadní podmínkou křehkého míru na stadiónech je, že se na fotbale bude řešit hlavně sport. Občas tam nějaký lidový politický cit spontánně prosákne angažovanými transparenty fanoušků - a samy kluby mají možnost si to regulovat. 

Výchova k ideově správným postojům


Úplně jiná je situace, pokud někdo z politiků nebo institucí chce na stadióny (znovu, jako kdysi) dotlačit politiku befelem shora. Pokud to není úplný idiot, ví, s jakou odezvou se takový zásah do křehké rovnováhy fotbalového společenstva potáže... Takže aby na tom trval, musí to být populistický manipulátor, který se neštítí schválně vyvolat válku, jen aby si vytvořil svého nepřítele. Třídního nepřítele, "nácka", Žida, prostě strawmana, kterého potřebuje na vykázání výsledků a ospravedlnění své existence.

Ten ubohý film je v tom v podstatě nevinně... Měl být použit jen jako záminka k průniku jednoho typu extrémní politické agendy na další nová loviště, poté co obsadila letní hudební festivaly pro mládež... a když to neklapne, tak jako záminka pro rozdmýchání další pasivně-agresivní ublíženecké štvanice vůči další "xenofobní a rasistické" skupině obyvatel.

Ale dokud žijí lidé, kteří si pamatují povinná školní promítání a politické besídky, tahle strategie neklapne, milí mladí svazáci a politruci. 

A dobrá rada nakonec:


Když tu nálepku "nácek" nalepíte na všechny kolem, nebude už nikoho strašit. Protože "nácek" bude najednou každý - táta od rodiny, sousedovic babička i školníkův pes. A pak přijde ten opravdový... 

Chcete vědět víc?


pátek 23.9.2016 11:56 | karma článku: 45.26 | přečteno: 4986x

Žádné komentáře:

Okomentovat