neděle 15. října 2017

USA vymazávají vlastní minulost: vše co připomíná Konfederaci, musí pryč. I lidé.

Orwellovská vlna přepisování historie zasáhla nejen pomníky, ale i lidi.Televizni stanice ESPN stáhla moderátora ze zápasu univerzitní ligy, protože má stejné jméno jako jižanský generál Lee!Ano, jeho jediná vina je, že se jmenuje stejně jako momentálně nenáviděný jižanský generál – Robert Lee. Televize sice prohlásila, že je ostuda, když se tímhle musí zabývat, ale ustoupili nátlaku a udělali to stejně. Prý to bylo „kolektivní rozhodnutí“.
Reportér Lee není ani jižan, ani běloch a jeho příjmení je nejspíš transkripce jména asijských předků. Li. Má smůlu, stal se obětí kolektivní nenávisti. 
Nic nového. Třeba za Pol-potových Rudých Khmerů se v Kambodži popravovali lidé, kteří nosili brýle. Připomínali intelektuály.
Každého kdo si myslí, že kontrolování historie skončí jakmile fanatici strhnou všechny sochy válečníků Konfederace a kolonialistů, čeká drsné překvapení. V USA se už do hledáčku dostal Thomas Jefferson (vlastnil otroky) a v Austrálii teď třeba zrušili svátek připomínající připlutí první anglické flotily v roce 1788.
Historický fakt bude vymazaný stejně, jako musel Winston Smith v Orwellově románu „1984“ donekonečna přepisovat staré novinové zprávy, které neodpovídaly ideové linii vládnoucí strany.
„Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. “ George Orwell, 1984
Jak píše Martin Gust: Tady nejde o budování lepší přítomnosti, je to projekce politické korektnosti do minulosti. Trestají se tak historické postavy za to, že nesdílely moderní světonázor. ZDROJ:Autor: Eva Svobodová| středa 23.8.2017 19:12 | karma článku: 36.88 | přečteno: 1237x

Žádné komentáře:

Okomentovat